EVENT BHP

Event BHP
krok po kroku.

W Twojej firmie zapadła decyzja o organizacji safety day.
Zaczynamy planowanie. Oto nasz pomysł jak zabrać się do przygotowań.

1

Określ ile dni będzie trwała twoja akcja. Safety day to nie zawsze jeden dzień. Czasami akcje organizowane są przez tydzień, a nawet miesiąc. Wszystko zależy od tego czy programem objęta jest jedna lokalizacja. Czasami firma ma wiele oddziałów i manager BHP musi zadbać o wszystkie jednocześnie. Poza tym tematyka safety day i jej zakres czasami wymuszają przeciągnięcie akcji na kilka dni.

2

Poproś zarząd o decyzję czy i ile czasu otrzymają pracownicy na udział w akcji. Najczęściej zdarza się tak, że pracodawca zwalnia pracowników na 2-3 h dając im możliwość swobodnego skorzystania ze stanowisk. Jeżeli tematyka safaty day jest zbyt rozbudowana i nie da się przeprowadzić jej w jeden dzień wtedy warto rozważyć przeciągnięcie akcji na kilka dni. Innym popularnym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania przez pracowników w wolnej chwili. Bardzo często w dniu BHP normy produkcyjne są obniżone po to aby umożliwić pracownikom skorzystanie z atrakcji safety day. Generującym największe koszty dla pracodawcy jest rozwiązanie, w którym firma jest zamykana na jeden dzień. Daje to możliwość pracownikom spokojnego uczestnictwa w safety day. Innym korzystnym aspektem jest zacieśnianie relacji koleżeńskich oraz chwila odpoczynku. Takie rozwiązanie w długim okresie jest bardzo korzystne i przekłada się na wzrost wydajności pracy.

3

Skoro już wiesz ile masz czasu możesz zaplanować tematykę. Na podstawie zebranych wcześniej informacji wiesz co było w latach ubiegłych. Co warto kontynuować i przynosi najlepsze efekty. Zapewne dokonałeś tez analizy zdarzeń i na tej podstawie również zaplanujesz działania profilaktyczne. Jeżeli organizujesz safety day po raz pierwszy wybierz spośród hitów. Rozważ organizację konkursu z nagrodami lub przygotuj użyteczny gadżet.

4

Zadbaj o sprawdzonych dostawców. Na rynku jest wiele firm świadczących usługi z zakresu BHP, ale tylko nieliczne rozumieją istotę safety day. Ten dzień różni się od zwykłego szkolenia pod każdym względem. Warto jest współpracować z osobami otwartymi oraz elastycznymi. Potrafiącymi poprowadzić poważne tematy w lekkiej formie.

5

Jasno określ swoje oczekiwania. Wszystkim zależy na maksymalizacji efektu, ale to Ty jesteś szefem. Prezentacja twojej wizji pozwoli na uniknięcie nieporozumień oraz zbędnego stresu. To ma być fajny dzień i nie ma powodu aby go dodatkowo komplikować.

6

Zadbaj o promocję wydarzenia. Wykorzystaj możliwości istniejące w firmie. Mailing, odprawa z kierownictwem czy wywieszenie plakatów na pewno przyniesie efekty. Im więcej pracowników zachęcisz tym lepszy efekt.

7

Ustal szczegóły z instruktorami. Im szybciej poznają szczegóły tym sprawniej przebiegnie wydarzenie. To kolejny etap, który sprawnie przygotowany zmniejszy poziom stresy oraz ryzyko nieporozumień.

8

Osobiście przetestuj wszystkie stanowiska. Jeżeli zauważysz, że gdzieś potrzebna jest modyfikacja sposobu działania powiedź o tym. Nie czekaj z takimi decyzjami. Safety day w trakcie to żywy organizm, w którym dynamika i sprawność działania są najważniejsze. W trakcie wydarzenia zadbaj o bogata relację zdjęciową. Pomoże ci ona w przygotowaniu raportu i będzie świetną bazą wyjściową do przygotowania kolejnego wydarzenia.

9

Zapytaj pracowników co zrobiło na nich największe wrażenie. Organizacja safety day to przede wszystkim ukłon w ich stronę. Opinia Twoich pracowników jest najważniejsza.

10

Po zakończeniu safety day odpocznij a następnie zanotuj wszystkie spostrzeżenia. Już wkrótce rozpoczniesz przygotowania do kolejnego dnia bezpieczeństwa.